Historia Naszego Klubu

Drukuj
Odsłony: 73491
Komandorzy JK "Portowiec"- Stefan Moszkowski oraz Andrzej Wątrowicz
 

Historia Jachtklubu "PORTOWIEC" sięga wstecz roku 1956, kiedy to, zostało założone Koło Sportowe "Kolejarz Morski" przy Zarządzie Portu Gdańsk - Sekcja Sportów Wodnych. W 1962r. nastąpiła zmiana nazwy na Zakładowy Klub Sportowy "PORTOWIEC" Gdańsk - Sekcja Żeglarska. Kolejne przeobrażenia organizacji sportowych w Porcie Gdańskim przyniosły w 1969 roku, zmianę na Morski Robotniczy Klub Sportowy Gdańsk - Sekcja Żeglarska.

 

Ostatnia zmiana nazwy klubu przed aktualną to rok 1971, kiedy to Sekcja Żeglarska działała w ramach TKKF "PORTOWIEC" przy Zarządzie Morskiego Portu Handlowego w Gdańsku (TKKF- Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej). W lutym 1982r. podczas pożaru, ogień zniszczył hangar Ośrodka Żeglarskiego w Gołuniu, w którym znajdował się 26-letni dorobek. Spłonęły żagle i jachty oraz wiele pamiątek klubowych. Ostatecznie 3 marca 1994 roku, klub został zarejestrowany w Sądzie Rejonowym w Gdańsku pod numerem 288 oraz Krajowym Rejestrze Stowarzyszeń Kultury Fizycznej i Związków Sportowych jako Jachtklub "PORTOWIEC" Gdańsk, w której to formie istnieje do dziś. Klub funkcjonuje w oparciu o statut, a kierowany jest przez wybierany kadencyjnie Zarząd.

Statutowym celem działania klubu jest: organizowanie i rozwijanie amatorskiego żeglarstwa morskiego i śródlądowego; rozwijanie i upowszechnianie turystyki żeglarskiej oraz prowadzenie szkoleń w zakresie kwalifikacji, umiejętności i etyki żeglarskiej. 

Posiadamy 2 jachty morskie i 19 jachtów śródlądowych. Ośrodek Sportów Wodnych Jachtklubu "PORTOWIEC" znajduje się w Gołuniu koło Kościerzyny, nad jeziorem Wdzydze, w obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Jesteśmy również organizatorem regat: morskich - Regaty Heweliusza i śródlądowych - "Błękitna Wstęga Jezior Wdzydzkich", które to na trwałe wpisane są do kalendarza ważnych imprez żeglarskich okręgu pomorskiego.